alpemix1

ammyy

teamviewer

UZAK BAĞLANTI

Siz sadece arkanıza yaslanın, Yıldıran Bilgisayar, bilgisayarınıza uzaktan bağlansın, sorunu tespit etsin, programlarınızı yüklesin, ayarlarınızı yapsın, tüm cihazlarınızın sıkıntılarını sizin için gidersin.

Bu bağlantı süresinde güvenlik politikamız gereğince hiç bir izinsiz bilgi alınmaz ve kullanılmaz. Tüm bilgileriniz Yıldıran Bilgisayar güvenlik garantisi kapsamındadır.

Size yalnızca işlemin tamamlanmasını izlemek kalır.

Uzak Masaüstü Desteği, uzaktan en kısa zamanda teknik destek hizmetini almanızı sağlar. Uzak bağlantı ile bilgisayarınızın sorunu donanımsal değilse ve bilgisayarınız internete bağlanabiliyorsa uzak masaüstü erişim programı vasıtası ile destek masamıza bağlanıp çok kısa bir zamanda internet üzerinden teknik destek hizmeti alabilirsiniz.

Yıldıran Bilgisayar, uzak masaüstü desteğini sözleşmeli müşteriler ve servis atölyesinde onarım görmüş ve teslimatı üzerinden bir hafta geçmemiş cihazlar için  ücretsiz sunmaktadır. 

Sözleşmeli müşterilerimiz arasına katılmak isterseniz, bizimle iletişime geçin.

TEKNİK SERVİS

 Ev kullanıcısı veya işletmeler için yerinde teknik servis hizmeti, konusunda uzman personellerimiz tarafından randevu yöntemiyle ve marka bağımsız olarak gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’nin her noktasına, her marka bilgisayar, sunucu, network, notebook, monitör, yazıcı için teknik servis hizmeti veren ekibimizin önceliği çağırıların hızlı ve doğru bir biçimde yanıtlanmasıdır. Telefon veya internet üzerinden ulaşan çağrılar en kısa zamanda değerlendirilerek servis programına dahil edilir ve randevu zamanı ile ilgili bilgi verilir.

Teknik Servis işlemi gerçekleştirilirken bilgi kaybı, veri güvenliği ve özel bilgilerin mahremiyeti gibi konulara hassasiyet ve özen gösterilir.

Gerek ev gerekse ofis bilgisayarlarınızın güvenliği için yedekleme, güvenlik yazılımı ve bakım gibi hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Çözümü oldukça, sorunların bir önemi yoktur. Gerek ev gerekse işinizde hayatınızı kolaylaştıran profesyonel çözümlere ulaşmak için bizimle görüşün.

Driver kurulumu

Bilgisayar upgrade işlemleri

Bilgisayar Konfigürasyonu hazırlama

Evlere, işyerlerine düzenli ve hızlı servis

Sıfır ve 2. el malzeme stoğu

Anakart tamiri, harddisk tamiri

Network Kurulumu

Network Kablolama, wireless (kablosuz network) kurulumu

Kartuş Toner dolum ve yenilemesi

Online uzaktan windows yardımı (Anlaşmalı üyelere)

Günün her saati 7/24 Teknik destek (Anlaşmalı üyelere)

TEKNİK SERVİS PROSEDÜRLERİ 

  1. Teknik Servisimizde hafta içi 8.00-18.00 saatleri arasında destek hizmeti verilir. 
  2. Teknik Servisimize bırakılan ürünler için, Arıza Kabul Formu hazırlanır.
  3. Teknik Servis Bakım-Onarım Bölümü arızalı olarak gelen ürünleri bir hafta içinde müşteriye Teknik Servis’te teslim edecektir.  
  4. Arızalı ve garanti dışı ürünlerin Teknik Servis’te arızası giderilirse, müşteriden Teknik Servis Bedeli alınır. Parçası değiştirilmiş ürünün değiştirilen parçası 2 yıl garantilidir.  
  5. Teknik Servis’e arızalı olarak bırakılan ve 3 ay içinde alınmayan üründen Teknik Servisimiz sorumlu değildir.  
  6. Arıza tanımı yapılmayan ürünlerde yaşanacak gecikmelerden Teknik Servis sorumlu değildir.